آنچه در این مقاله میخوانید

  انتخاب بهترین جک کابینت

  انتخاب بهترین جک کابینت

  جک کابینت (Lid Stay) یکی از آن دسته لوازمی است که زیاد به چشم ما نمی‌آید؛ ولی، نقش مهمی در آشپزخانه‌ی ما دارد. استفاده از جک برای در‌های کابینت آشپزخانه، به ما کمک می‌‌کند تا بدون دردسر و زحمت اضافه، این در‌ها را باز و بسته کنیم. البته کاربرد آن محدود به لوازم آشپزخانه نیست و برای لوازمی نظیر در کمد، میز و... نیز می‌توانید از این وسیله‌ی کوچک به‌دردبخور استفاده کنید. انواع مختلفی از جک‌های کابینت در بازار وجود دارد که براساس طراحی دکوراسیون آشپزخانه، باید مناسب‌ترین مدل آن برای نصب در‌های کابینت انتخاب شود. در ادامه به بررسی این جک‌ها می‌پردازیم و مدل‌های مختلف آن را معرفی می‌کنیم.

  برای طراحی و اجرا کابینت با بهترین کیفیت از مشاوران ما کمک بگیرید.

  بهترین جک کابینت

  جک کابینت چیست و چه کاربردی دارد؟

  به‌طور خلاصه باید بگوییم جک کابینت وسیله‌ای است که باز و بسته شدن در کابینت‌های شما را کنترل می‌کند. این وسیله بیشتر برای در‌های رو به بالا استفاده می‌شود و مراقب است که در هنگام پایین آمدن به‌آرامی بسته شود؛ بنابراین، نیازی نیست نگران این مسئله باشید که انگشتان شما بین در و کابینت آسیب ببیند. البته از جک‌های کابینت می‌توان برای در‌ها با جهت‌های مختلف استفاده کرد. مثلا اگر در در‌های روبه‌کنار نیز از این وسیله استفاده کنیم، در به‌صورت خودکار و به‌آرامی بسته می‌شود و صدای بلند به ‌هم خوردن آن، ما را نمی‌ترساند. یک در کابینت بدون استفاده از جک، هیچ کنترلی روی اندازه‌ی باز شدن در ندارد و با کمک جک، به‌راحتی می‌توانید میزان باز شدن در را تنظیم کنید. برای در‌های روبه‌پایین، جک نقش نگهدارنده را نیز دارد و مانع از بسته شدن بی‌موقع در کابینت می‌شود.

  انواع جک کابینت

  انواع جک کابینت آرام بند در بازار وجود دارد که طراحی‌های متفاوتی دارند و براساس مدل‌شان، به شیوه‌ای خاص در کابینت‌های شما را می‌بندند. انواع جک‌های کابینت آرام بند عبارتند از:

  انواع جک کابینت

  • Lift-up یا بلندشدنی: این مدل از جک‌های کابینت، به‌نحوی در را باز می‌کنند که کاملا به صورت افقی و با زاویه‌ی 90 درجه، در قسمت بالایی کابینت قرار می‌گیرد.

  انتخاب بهترین جک کابینت

  • Bi-Fold یا تاشدنی: این نمونه، برای در‌های دو تکه استفاده می‌شود و هنگام باز کردن، در کابینت از وسط تا شده و در بالا قرار می‌گیرد.

  جک کابینت

  • Parallel یا موازی: جک‌های کابینت موازی به/نحوی در کابینت را باز می‌کنند که دقیقا به موازات خود کابینت و در بالای آن، قرار می‌گیرد. در این مدل ارتفاع در باید به‌درستی اندازه گرفته شود تا با سقف برخورد نکند.
  • Up and Over یا بالادست: این مدل تقریبا مشابه مدل بلند‌شدنی است با این تفاوت که در با زاویه‌ای کمتر از نود درجه خم می‌شود. این مدل از جک‌های کابینت، یک زانو برای خم کردن در دارد.

  جدیدترین جک کابینت

  • Drop-Down یا رها شدنی: همان طور که از نامش مشخص است، برای باز کردن، در را به سمت پایین رها می‌کند و البته خودش مراقب آرام باز شدن در هست. این مدل را برای کابینت‌های پایینی استفاده می‌کنند.

  جک‌های قدیمی کابینت

  اولین جک کابینت آرام بند، توسط کمپانی ژاپنی SUGATSUNE ساخته شد و هدف از ساخت آن کاهش آسیب به در‌های کابینت و سروصدای در بود. جک‌های کابینت‌ اولیه که توسط این شرکت ساخته شدند، از نوع Lift Up یا بلندشدنی بودند. از جمله‌ی این مدل‌ها، می‌توان موارد زیر را نام برد:

  بهترین جک کابینت

  • NSDX: این مدل یک لولای قابل‌تنظیم آرام‌بند، برای باز کردن در به سمت پایین یا بالا است که در را کاملا در راستای کف یا سقف کابینت قرار می‌دهد.
  • HDS: این مدل از جک‌های کابینت، نیز از نوع بلندشدنی است که شامل لولا نمی‌شود و با بسته شدن در، جک از وسط تا می‌خورد.

  مدل های جک کابینت

  • SDS: مدلی از جک‌های بلندشدنی که در هنگام بسته‌‌شدن در، قسمت بالایی جک به داخل قسمت پایینی وارد می‌شود. به این مدل جک اتوبوسی نیز گفته می‌شود و رایج‌ترین مدل جک‌های کابینت قدیمی است.

  جک‌های جدید کابینت

  • FLAP: از قدیمی‌ترین انواع جک‌های کابینت است که اکنون به‌ندرت در بازار این مدل را می‌بینید. در این وسیله کنترل در از طریق یک پیچ بزرگ است که روی یک اسلایدر جابه‌جا می‌شود. البته این مدل را نمی‌توان از نوع آرام‌بند دانست.

  جک‌های جدید کابینت

  در حال حاضر جک‌های کابینت‌ اونتوس(Aventos) جزء جدیدترین و مدرن‌ترین جک‌های موجود در بازارند. این جک‌ها در انواع مختلفی تولید شده‌اند و به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

  بهترین جک کابینت

  • اونتوس HL: یکی از انواع جک کابینت موازی است که در کابینت به‌موازات خود کابینت، به‌سمت بالا هدایت می‌شود.

  • اونتوس HF: یک جک کابینت آرام بند از نوع تاشدنی که در کابینت را به سمت خارج از وسط تا می‌کند.

  بهترین جک کابینت

  • اونتوس HS: این مدل اونتوس از نوع بالادست است با این تفاوت که در کابینت کاملا روی سر کابینت قرار می‌گیرد.

  چگونه برای کابینت‌هایمان جک مناسب انتخاب کنیم؟

  • اونتوس سری HK: این مدل یک نوع کاملا ساده مشابه جک‌های اتوبوسی است که برای درهای کوچک و سبک استفاده می‌شود.

  چگونه برای کابینت‌هایمان جک مناسب انتخاب کنیم؟

  شاید برای شما هم سؤال شده باشد که جک مناسب برای کابینت‌هایتان کدام است. انتخاب نوع جک کابینت کاملا سلیقه‌ای است؛ اگرچه برخی ملاحظات باید در هنگام انتخاب در نظر گرفته شود از جمله ارتفاع کابینت، ارتفاع از سقف، وزن در کابینت و... . به‌عنوان مثال قبل از اینکه جک مدنظرتان را انتخاب کنید باید در نظر بگیرید که ارتفاع و وزن در کابینت شما چقدر است. یعنی با نصب این جک، در کابینت شما چقدر بالا می‌رود و آیا جک، توانایی تحمل این وزن را خواهد داشت یا خیر. اگر در کابینت شما بیش از اندازه سنگین باشد، جک توانایی بالا نگه داشتن آن را ندارد و یا برعکس، اگر سبک باشد، با باز کردن کابینت، در ناگهان به سمت بالا پرتاب می‌شود و بستن مجدد آن نیز کار سختی خواهد بود.

  نکته‌ی دیگری که باید در هنگام انتخاب جک به آن توجه کنید، جنس بدنه‌ی آن است. از متریال‌های مختلفی برای تولید جک‌های کابینت استفاده می‌شود؛ از جمله استیل ‌ضدزنگ، نیکل و تیتانیوم که رایج‌ترین آن‌ها همان استیل ضدزنگ و نیکل است. در نظر داشته باشید که اگر جکی که می‌خرید از متریال مرغوبی نباشد، در گذر زمان ساییده شده و به‌سرعت از بین می‌رود. موضوع دیگری که حتما باید در نظر بگیرید، انعطاف‌پذیری و بی‌صدا بودن جک است. در هنگام انتخاب بهتر است این مسئله را چک کنید که جک به‌راحتی فشرده و باز شود و در هنگام بسته‌شدن صدای اضافه‌ای ایجاد نکند؛ چون، مطمئنا در آینده با این صدا به مشکل خواهید خورد.

  سخن آخر

  انسان همواره به‌دنبال راه‌حل‌هایی برای مشکلاتش بوده و برای رفع آن‌ها دست به اختراع وسایل گوناگون زده است. یکی از همین اختراعات، جک کابینت بوده است. یک وسیله‌ی کوچک و درعین‌حال کاربردی، که وظیفه‌ی آن کنترل آرام بسته‌ شدن در‌های کابینت و برخی وسایل دیگر نظیر کمدها و باز نگه داشتن آن‌ها است. جک‌های کابینت به شما کمک می‌کنند تا بتوانید به‌آرامی در‌ کابینت‌هایتان را ببندید و از بسته شدن ناگهانی و صدای بلند بهم خوردن آن غافلگیر نشوید. کابینت به‌عنوان یک آیتم مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، مدل‌های مختلفی از آن در بازار موجود است و برای هر مدل در کابینت، یک جک خاص طراحی شده که اگرچه ظاهر آن‌ها باهم تفاوت دارد، عملکرد همه‌ی آن‌ها یکسان است. تفاوت این مدل‌ها در نحوه‌ی قرارگیری و بسته شدن در کابینت است و به‌صورت‌های مختلف مثل تاشدن، بالا رفتن، کشویی و... در کابینت بسته می‌شود. پس بهتر است قبل از خرید جک‌های کابینت‌هایتان، این مدل‌ها را بشناسید و متناسب با نیاز آشپزخانه بهترین مدل را انتخاب کنید.

  منبع:

  www.thehardwarehut.com/blog/2019/11/25/lid-stays

  15 فروردین 1400

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر
  مقالات مرتبط