آنچه در این مقاله میخوانید

  بهترین رنگ کابینت

  بهترین رنگ کابینت

  در انتخاب کابینت آشپزخانه، المان‌های زیادی را باید مدنظر قرار داد. یکی از آن‌ها، رنگ کابینت است. شاید تا چند سال پیش که معماری داخلی و دکوراسیون اهمیت چندان زیادی پیدا نکرده بود، کسی انتخاب رنگ برای ساخت کابینت را زیاد مهم نمی‌دانست.

  متاسفانه در ایران، افراد برای داشتن کابینت‌های رنگی ریسک نمی‌کنند و رایج‌ترین رنگی که در ساخت کابینت‌های آشپزخانه به‌کار گرفته می‌شود، قهوه‌ای یا سفید یا نهایتا مشکی است.

  در این مطلب قرار است به موضوعاتی اشاره کنیم که میزان اهمیت رنگ در کابینت‌های آشپزخانه را بیان می‌کند. همچنین اطلاعاتی ارائه خواهیم داد که انتخاب رنگ مناسب کابینت آشپزخانه را برای شما آسان‌تر خواهد کرد.

  رنگ کابینت

  اهمیت رنگ در طراحی کابینت آشپزخانه

  کابینت‌ها بیش از 50 درصد هزینه‌ای را که قرار است صرف ساخت یا بازسازی آشپزخانه کنید، به خود اختصاص می‌دهند و از طرف دیگر، 40 درصد فضای بصری آشپزخانه را کاملا اشغال می‌کنند. پس طبیعی است که انتخاب رنگ آن‌ها در طراحی و ساخت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد. همچنین باید بدانید رنگ‌ها تاثیر مستقیمی روی حال و هوای آشپزخانه دارند و می‌توانند خلق‌و‌خوی افراد را نیز تغییر دهند. از آنجایی که افراد بخش زیادی از زمانی را که در منزل هستند در آشپزخانه سپری می‌کنند، مطمئنا بسیار تحت تاثیر این رنگ‌ها قرار خواهند گرفت؛ بنابراین، به‌خاطر تاثیر روان‌شناختی رنگ‌ها، بهتر است افراد در انتخاب رنگ کابینت به مسائلی از این قبیل و همچنین علائق خود دقت داشته باشند.

  رنگ کابینت آشپزخانه

  کابینت‌های تک رنگ برای کجا مناسبند؟

  اصولا خانه‌هایی که سبک کلاسیک و نئوکلاسیک دارند، بهتر است از کابینت‌های تک رنگ استفاده کنند. چون کابینت مناسب برای خانه‌هایی به سبک کلاسیک و نئوکلاسیک، کابینت‌هایی از جنس چوب، طرح چوب، انزو، پولیشی و ممبران است که استفاده از رنگ‌های مختلف هر کدام به‌صورت ترکیبی چیز جالبی به‌نظر نخواهد رسید.

  کابینت تک رنگ

  کابینت‌های دو یا چند رنگ برای کجا مناسبند؟

  کسانی که سبک کابینت‌ها و دکوراسیون منزل خود را مدرن انتخاب کرده‌اند، اصولا به‌سمت انتخاب کابینت‌های دو یا چند رنگ می‌روند. البته انتخاب رنگ‌های مختلف برای کابینت‌ آشپزخانه باید اصولی انجام شود تا ظاهر زیبایی داشته باشد و حس خوبی به افراد منتقل کند.

  هم‌خوانی داشتن رنگ کابینت جدید با وسایل منزل، کانتر آشپزخانه و مواردی از این قبیل بسیار حائز اهمیت است؛ مثلا، توصیه می‌شود در ساخت یا بازسازی آشپزخانه، ابتدا رنگ کابینت را با توجه به وسایل دیگر منزل انتخاب کنید و در پایان سراغ انتخاب رنگ کف، دیوار، کانتر و سایر بخش‌ها بروید.

  بهترین رنگ برای کابینت

  انتخاب رنگ کابینت در آشپزخانه‌های کوچک و بزرگ

  رنگ‌ها گاهی خطای دید ایجاد می‌کنند. به همین علت است که توصیه می‌شود با توجه به متراژ آشپزخانه، میزان نوری که به آن وارد می‌شود و مسائل دیگر، رنگ انواع کابینت آشپزخانه خود را انتخاب کنید.

  در آشپزخانه‌های کوچک و بزرگ، علاوه‌بر این‌که سبک و طراحی کابینت از اهمیت بالایی برخوردار است، انتخاب رنگ را هم باید مورد توجه قرار داد.

  رنگ برای کابینت آشپزخانه‌های کوچک باید به‌نحوی انتخاب شود که فضا را بازتر و بزرگ‌تر نشان دهد. پس می‌توان نتیجه گرفت که کابینت‌های رنگ تیره گزینه‌ی خوبی برای آشپزخانه‌های متراژ کوچک نخواهد بود. رنگ سفید، طوسی، خاکی و رنگ‌های مشابه، بهترین رنگ کابینت برای آشپزخانه کوچک محسوب می‌شود.

  همچنین برای زیبایی هر چه بیشتر آشپزخانه کوچک، استفاده از کابینت‌های تک رنگ توصیه می‌شود. چون کابینت‌های تک رنگ باعث ایجاد خطای دید می‌شوند و متراژ آشپزخانه بزرگ‌تر جلوه خواهند داد.

  در آشپزخانه‌های بزرگ، اصولا از کابینت‌های رنگ تیره استفاده می‌شود؛ اما، زمانی زیبایی تکمیل خواهد شد که نورپردازی استانداردی در آشپزخانه انجام شده باشد. کابینت‌های چند رنگ در خانه‌های به سبک مدرن، جذابیت آشپزخانه‌های بزرگ را چندین برابر خواهد کرد.

  انتخاب رنگ کابینت در آشپزخانه‌های کم نور و پر نور

  یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید در انتخاب رنگ کابینت جدید مدنظر قرار بگیرد، کم‌نور یا پُر‌نور بودن آشپزخانه است. استفاده از رنگ‌های تیره حتی در آشپزخانه‌‌ی پر‌نوری که در آن کابینت‌هایی با رنگ تیره تعبیه شده، نسبتا دلگیرتر است و نیاز به نورپردازی استاندارد دارد؛ پس؛ در آشپزخانه‌های کم نور باید استفاده از کابینت‌های یکدست تیره را فراموش کنید. چون این کابینت‌ها به‌مراتب آشپزخانه را بیشتر دلگیر می‌کنند و روحیه‌ی افراد را سرد می‌کنند.

  اگر تمایل به استفاده از کابینت‌های تیره در آشپزخانه کم نور دارید، توصیه می‌شود آن را با یک رنگ روشن ترکیب کنید.

  انتخاب رنگ کابینت

  انتخاب رنگ کابینت در خانه‌های مدرن

  این روزها سبک مدرن بیشتر از سبک کلاسیک طرفدار پیدا کرده و علت آن تمایل افراد به طرح‌های ساده است. انتخاب رنگ انواع کابینت‌ در خانه‌های مدرن، هیچ محدودیتی ندارد؛ مگر اینکه نور کمی وارد فضای آشپزخانه شود یا متراژ کوچکی داشته باشد.

  رنگ‌های خنثی از قبیل طوسی، سفید، خاکستری، خاکی، دودی و مشابه آن‌ها، از جمله رنگ‌های پرطرفداری هستند که برای کابینت خانه‌های مدرن انتخاب می‌شوند.

  انتخاب رنگ کابینت در خانه‌های مدرن

  انتخاب رنگ کابینت در خانه‌های سنتی

  در خانه‌های سنتی که به سبک کلاسیک یا نئوکلاسیک چیدمان شده‌اند، کابینت‌ها محدودیت رنگ دارند. در این خانه‌ها بهتر است اغلب از رنگ‌های قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای سوخته، استخوانی و مشابه آن‌ها استفاده شود تا هارمونی بیشتری با سایر بخش‌های خانه داشته باشد.

  انتخاب رنگ کابینت در خانه‌های سنتی

  پر طرفدارترین رنگ‌ها برای کابینت آشپزخانه در سال 2021

  هر ساله رنگ‌هایی به‌عنوان پرطرفدارترین رنگ برای کابینت آشپزخانه اعلام می‌شود. این رنگ‌ها در سال 2020 به شرح زیر بودند:

  • طیف کامل رنگ‌های قهوه‌ای چوب طبیعی
  • مشکی
  • سبز روشن
  • عسلی
  • سبز آبی
  • قرمز تیره
  • زرد روشن
  • سرمه‌ای
  • فیروزه‌ای
  • لیمویی

  رنگ کابینت در سال 2021

  پر طرفدارترین رنگ‌ها برای کابینت آشپزخانه در سال 2021

  بر خلاف سال‌های دور که تنها رنگ‌هایی از قبیل سفید، قهوه‌ای و خاکسری در زمره‌ی رنگ‌های پرطرفدار برای کابینت آشپزخانه بود، سال‌های اخیر به‌خاطر تابوشکنی‌ها در صنعت معماری، طیف بهترین رنگ کابینت برای آشپزخانه کوچک، بزرگ، کم نور، پر نور و غیره گسترده‌تر از قبل شده است.

  رنگ‌هایی را که در سال 2021 به‌عنوان پرطرفدارترین رنگ‌های کابینت آشپزخانه شناخته شده‌اند، در زیر نام برده‌ایم:

  • سبز زیتونی
  • سبز آبی
  • آبی پاستیلی
  • آبی آسمانی کمرنگ
  • آبی فیروزه‌ای
  • نیلی
  • آبی تیره
  • سفید
  • سیاه
  • قرمز
  • نارنجی
  • زرد

  با استفاده از این رنگ‌ها به بهترین شکل می‌توانید دکوراسیون آشپزخانه و طراحی و اجرا کابینت‌ خود را متفاوت نشان دهید.

  سخن پایانی

  بدون شک با مطالعه‌ی مطالب بالا متوجه شدید که چرا روی انتخاب صحیح رنگ کابینت تاکید بسیاری می‌شود. همچنین توجه به آب‌و‌هوای محیطی که در آن قرار گرفته‌اید، تاثیر زیادی بر انتخاب رنگ مناسب برای کابینت‌های آشپزخانه خواهد داشت و علت آن در علم معماری به اثبات رسیده است؛ به‌عنوان مثال، باید گفت مناسب‌ترین رنگ برای کابینت آشپزخانه‌ای که در منطقه‌ای با آب‌و‌هوای سرد قرار دارد، رنگ‌های گرم مانند قرمز تند، نارنجی و مشابه آن‌ها است. چون این رنگ‌ها گرمای خوبی به فضای آشپزخانه می‌دهند. رنگ‌های سرد نیز تاثیر متضاد با رنگ‌های گرم دارند.

  البته ناگفته نماند که انتخاب‌ها تنها با توجه به متراژ آشپزخانه، سبک دکوراسیون، میزان نور آشپزخانه و مواردی از این قبیل انجام نمی‌شود و ما تنها به‌علت وجود یک سری محدودیت، مهم‌ترین عوامل را توضیح دادیم.

  منبع:

  www.grundig.com/ktchnmag/blog/your-guide-to-kitchen-colour-schemes
  
  
  03 آذر 1399

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر
  مقالات مرتبط